Kontakt z pracownikiem
Infolinia: 41 373 13 40

150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

2013-05-10 13:32

150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Bitwa pod ORMANICHĄ

30 kwietnia br. w leśnictwie Szkucin na UROCZYSKU ORMANICHA odbyła się uroczystość poświęcona pamięci bohaterów walczących w bitwie pod Ormanichą. Uroczystości poprzedzone były biegami przełajowymi przez las. Na starcie stanęli uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z gmin: Ruda Maleniecka, Fałków, Słupia Konecka i Radoszyce.

Po biegach, odprawiona została msza święta koncelebrowana przez ks. Jana Adachę z Lipy, ks. Pawła Węgrzynowskiego z Rudy Malenieckiej, ks. Mariana Przybycienia z Radoszyc i  ks. Andrzeja Gawrysia z Fałkowa. Uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Rudzie Malenieckiej zaprezentowali patriotyczny program artystyczny, a o oprawę muzyczną podczas uroczystości zadbała Miejska Orkiestra Dęta z Końskich.

W obchodach 150 rocznicy uczestniczyli zaproszeni goście m.in.  Beata Oczkowicz, wiceminister Obrony Narodowej, Grzegorz Dziubek, wicewojewoda świętokrzyski, Małgorzata Muzoł, świętokrzyski kurator oświaty, posłowie: Mirosław Pawlak, Marek Gos, Krzysztof Lipiec oraz Andrzej Bętkowski. Na polanie Ormanicha obecni byli potomkowie powstańców, którzy w tym miejscu walczyli 150 lat temu oraz liczni przedstawiciele władz samorządowych, kombatantów, służb mundurowych, dzieci i młodzieży szkolnej oraz mieszkańców.

Powrót do poprzedniej