Kontakt z pracownikiem
Infolinia: 41 373 13 40

Uroczystość patriotyczna w Cisie.

2020-10-08 10:21

Samorząd Gminy Ruda Maleniecka od wielu już lat organizuje październikowe uroczystości upamiętniające i propagujące wiedzę o bohaterskim oddziale majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w szeregach, którego walczyła również Marianna Cel, jako jedyna kobieta- żołnierz , urodzona w Budach (obecnie część wsi Cis). Marianna Cel służyła także jako sanitariuszka i brała udział w akcjach bojowych oddziału.

Również w tym roku, w hołdzie bohaterom, mieszkańcy Cisu i okolicy wraz z przedstawicielami lokalnego samorządu: wójtem P. Leszkiem Kucą, zastępcą wójta – P. Piotrem Piecem oraz radnymi uczestniczyli w uroczystej mszy świętej zorganizowanej w dniu 4 października przy pomniku Marianny Cel „Tereski” w Cisie. Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się o godz. 14.00 powitaniem przybyłych gości przez gospodarza uroczystości – P. Leszka Kucę, po czym nastąpiło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie Ks. Tomasz Waśkiewicz – Proboszcz Parafii pw. św. Wawrzyńca i Katarzyny w Lipie, odprawił uroczystą mszę św. W wygłoszonym Słowie Bożym Proboszcz podkreślił wartość patriotyczną i pamięć historyczną o poległych bohaterach-obrońcach naszego narodu. Po zakończonej mszy św., delegacja samorządu gminnego uroczyście złożyła wieniec i zapalone zostały znicze przy pomniku „Tereski”.

Tegoroczną uroczystość uświetnił swoją obecnością Pan Robert Dzierzgwa wraz z Ułanami ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” w barwach 27 Pułku im. Króla Stefana Batorego.

Bądźmy dumni i wdzięczni, świętujmy i pamiętajmy o naszych bohaterach!

Wszystkim przybyłym na uroczystość składamy serdeczne podziękowania!


Powrót do poprzedniej