Kontakt z pracownikiem
Infolinia: 41 373 13 40

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to licząca ponad 2000 km trasa rowerowa mająca swój początek w Elblągu, a kończąca się w stolicy naszego powiatu - Końskich. Ta najdłuższa trasa rowerowa w Polsce przebiega przez obszar 5 województw tzw. Polski Wchodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie); w województwie świętokrzyskim liczy 190 km długości.

Przygodę na szlaku można rozpocząć w dowolnym jego punkcie, na dowolnym odcinku, samodzielnie, z rodziną, w grupie, jadąc z północy na południe bądź odwrotnie. Na trasie docelowo znajdzie się 230 tzw. MOR-ów, czyli Miejsc Obsługi Rowerzystów wyposażonych w stojaki rowerowe, ławy, stoły, wiaty, kosze na śmieci i tablice informacyjne. Dodatkowo niektóre MOR-y będą wyposażone w przenośne toalety oraz umywalki.
Choć trasa Green Velo nie przebiega przez teren gminy, to z powodu geograficznej bliskości gmina Ruda Maleniecka znajduje się w tzw. korytarzu szlaku (obszar do 20 km po obu stronach trasy rowerowej), co oznacza, że i u nas powstają Miejsca Przyjazne Rowerzyście (MPR), czyli rekomendowane obiekty noclegowe, gastronomiczne i usługowe świadczące usługi dla rowerzystów poruszających się Wschodnim Szlakiem Rowerowym. Także szlaki rowerowe znajdujące się w korytarzu Green Velo zyskują dodatkową promocję na stronie www projektu.

W Radoszycach można zjechać z trasy Green Velo w kierunku na Lipę. To jedna z propozycji wycieczek rowerowych w korytarzu Wschodniego Szlaku Rowerowego - „Szlakiem partyzanckich bojów”. Początek wycieczki to parking przy radoszyckim kościele. Na obszarze naszej gminy przejeżdża się przez Lipę, Cis, Młotkowice i Cieklińsko, by powrócić do Radoszyc.

W Sielpi Green Velo przecina niebieski szlak rowerowy Żarnów-Antoniów. Poruszając się w kierunku zachodnim przez miejscowości Dziebałtów – Sokołów – Strzęboszów – Dęba – Koliszowy po ok. 18 km docieramy do Maleńca i Machor (2 km od Maleńca). Obie te miejscowości zapisały się na kartach historii przemysłu w Polsce.
W Maleńcu w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym funkcjonuje muzeum techniki posiadające rekomendację Miejsca Przyjaznego Rowerzystom. W Machorach można obserwować zabudowania dawnej fabryki kafli.

Strona internetowa Green Velo: http://greenvelo.pl/portal/pl

 

 

 

 

Powrót do poprzedniej