Kontakt z pracownikiem
Infolinia: 41 373 13 40

KOMUNIKAT!

2018-03-13 12:52

Drodzy Mieszkańcy Gminy Ruda Maleniecka,

lekarze i naukowcy alarmują: co roku z powodu smogu przedwcześnie umiera ponad 40 000 Polaków. Zanieczyszczenie powietrza spowodowane jest zarówno poprzez wybieranie przez konsumentów nieodpowiedniej jakości opału, jak również spalanie w piecach różnego rodzaju odpadów komunalnych.

Wielu z nas myśli, że pali w swoich piecach węglem. Prawda niestety czasami bywa inna. Coraz częściej z mediów dochodzą sygnały dotyczące szkodliwych substytutów sprzedawanych przez nieuczciwych przedsiębiorców jako węgiel.  

W sezonie jesienno-zimowym nasilają się uciążliwości związane ze spalaniem odpadów w paleniskach domowych.
Osoby palące śmieci nie zdają sobie niestety sprawy z tego, jak tragiczne dla zdrowia są skutki takiego działania.

W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów w urządzeniach do tego nie przystosowanych, ponieważ domowe piece generują zbyt niską temperaturę, aby bezpiecznie spalać odpady. Spalanie śmieci znacznie skraca żywotność pieca, powoduje zapychanie komina, co może doprowadzić do zapalenia przewodu kominowego. Wartość energetyczna spalanych odpadów jest niska, zatem najlepszym krokiem jest segregowanie śmieci i przekazywanie ich firmie odbierającej odpady na terenie naszej Gminy. Osiągniemy w ten sposób wymagane przez Unię Europejską poziomy odzysku i unikniemy kar.

Czy wiesz że:

W czasie spalania śmieci powstają substancje, które mają silne działanie rakotwórcze i śmiercionośne, to przede wszystkim dioksyny i furany. Wytwarzamy je sami, kiedy spalamy śmieci w piecach węglowych, a także w stosach przed domem. Wskazane substancje przedostają się do otoczenia – znajdują się w powietrzu, osiadają na roślinach i przedmiotach, pozostając tam długi czas. Związki te wraz z pożywieniem (np. warzywami, owocami, zbożami, na których się osadziły) i wdychanym powietrzem, dostają się do naszego organizmu. Większość z nas jednak o tym nie wie, gdyż są one niewidoczne i bezzapachowe. Nieodwracalnie niszczą zdrowie – powodują nowotwory wątroby i płuc, uszkadzają płód i strukturę kodu genetycznego oraz mają działanie alergiczne. Dioksyny i furany to jedne z najsilniejszych trucizn, jakie zna ludzkość. Ich działanie toksyczne polega na podstępnym, bo powolnym, ale niezwykle skutecznym uszkadzaniu rozmnażających się komórek w organizmach żywych. Niecałe dwa miligramy dioksyn wystarczą, by zabić ważącego 80 kilogramów człowieka.

Nie narażajmy siebie, rodziny, sąsiadów na wdychanie związków toksycznych powstałych w procesach niewłaściwego spalania!
Nie trujmy środowiska oraz siebie nawzajem!

                                                                                                                                                                                         Wójt Gminy
                                                                                                                                                                                        
 Leszek Kuca

Powrót do poprzedniej