Kontakt z pracownikiem
Infolinia: 41 373 13 40

Gminne obchody Dnia Strażaka - relacja

2018-05-10 11:15

W dniu 3 maja odbyły się gminne obchody Dnia Strażaka połączone z rocznicą 110-lecia powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Malenieckiej.

Choć święto strażackiego patrona przypada na 4 maja, nieprzypadkowo na czas uroczystości wybrano dzień 3 maja – Święto Konstytucji. Historia polskiego ruchu strażackiego pełna jest przykładów męstwa i poświęcenia dla Ojczyzny, co potwierdzają także dzieje jednostki OSP w Rudzie Malenieckiej – sześciu jej członków, żołnierzy Armii Krajowej, zostało zamordowanych w 1943 roku. Poświęcona im tablica umieszczona jest na froncie strażnicy jednostki OSP. Tym samym strażackie święto wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę organizowane przez Gminę Ruda Maleniecka.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji strażaków i ich rodzin odprawionej w kościele parafialnym. Uroczystą oprawę nabożeństwu zapewnili muzycy z 40-soobowej orkiestry z OSP Ostrowy nad Okszą. Po mszy, w  uroczystym pochodzie, strażacy wraz z mieszkańcami gminy i zaproszonymi gośćmi przemaszerowali na teren placu przyszkolnego, gdzie odbyły się główne obchody strażackiego święta.

W ich trakcie odznaczono druhów z jednostki OSP w Rudzie Malenieckiej Złotymi i Srebrnymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa oraz Odznakami Strażak Wzorowy. Doceniono także najmłodszych członków strażackiej braci, którym wręczono odznaki młodzieżowe.  Najstarszym odznaczonym strażakiem został 90-letni Piotr Dzierzgwa z OSP Młotkowice, który wstąpił do jednostki ponad 50 lat temu. Zasłużonemu druhowi gratulowali lokalni samorządowcy oraz prezes Świętokrzyskiego Związku OSP RP Mirosław Pawlak.

Jednym z głównych punktów programie uroczystości było oficjalne przekazanie nowego samochodu strażackiego marki Iveco dla obchodzącej swój jubileusz jednostki.  Poświęcenia pojazdu dokonał ksiądz proboszcz Paweł Węgrzynowski, a po tradycyjnym polaniu szampanem uczestnicy uroczystości mogli zapoznać się z możliwościami nowoczesnego auta.

Zgromadzeni mogli się także zapoznać z historią jednostki OSP w Rudzie Malenieckiej, jednej z najstarszych drużyn strażackich w powiecie koneckim – kilka lat starsza jest tylko ochotnicza  jednostka z Końskich. W apelu zmarłych wspominano pamięć druhów, którzy odeszli na wieczną wartę.

Nie obyło się bez podziękowań dla strażaków za ich służbę i poświęcenie. Wójt Gminy Leszek Kuca i Przewodniczący Rady Gminy Piotr Pałgan wręczyli Prezesowi OSP w Rudzie Malenieckiej Gerardowi Pachucowi  pamiątkowy grawerton. Podziękowania złożono także na ręce szefów innych jednostek OSP z terenu gminy. Sami strażacy, świętując jubileusz, nie zapomnieli o wspierających ich przez lata samorządowcach i lokalnych przedsiębiorcach.

Oprawę muzyczną na czas uroczystości zapewniła orkiestra OSP Ostrowy nad Okszą,  która  już po zakończeniu  oficjalnej części uroczystości – dała znakomity koncert złożony m.in. ze szlagierów filmowych. Dla dzieci zaś przygotowano atrakcje w postaci zjeżdżalni, innych dmuchańców i darmowych porcji waty cukrowej oraz popcornu.

Powrót do poprzedniej