Kontakt z pracownikiem
Infolinia: 41 373 13 40

Nasza Gmina podczas Kuźnic Koneckich 2018

2018-07-16 19:05

W sobotę 7 lipca odbyła się XIX edycja Kuźnic Koneckich – powiatowy festiwal technologiczno-turystyczny. W imprezie przygotowanej przez Starostwo Powiatowe w Końskich swój udział miała także gmina Ruda Maleniecka. Na trasie orszaku króla Kazimierza Wielkiego znalazła się jedna z najstarszych miejscowości powiatu koneckiego – Lipa. Tutaj także nastąpił pierwszy przystanek na trasie rajdu rowerowego ze Stadnickiej Woli do Maleńca.

Na boisku przyszkolnym w Lipie wszyscy uczestnicy imprezy mogli skosztować pysznego bigosu wydawanego na stoisku naszej gminy, a dla rowerzystów przygotowaliśmy zapas wody mineralnej.

Po inauguracji Kuźnic uczniowie z naszych szkół odegrali scenkę przedstawiającą króla Kazimierza Wielkiego na łowach. Monarcha, zadowolony z efektów polowania w okolicznych borach, nadał tutejszym możnym i włościanom liczne przywileje. Następnie wszyscy, z królem na czele, obserwowali pokazy walk rycerskich i tańców dworskich w wykonaniu rekonstruktorów ze Staszowa, Sandomierza i Kielc. Nie zabrakło także pokazów psów myśliwskich, a o swojej pracy i podopiecznych opowiedzieli sokolnicy.

Program w Lipie zakończył się przemarszem korowodu królewskiego do zabytkowego kościółka na mszę, którą odprawił w języku łacińskim ksiądz profesor Stanisław Łabendowicz.


 

 

Powrót do poprzedniej