Kontakt z pracownikiem
Infolinia: 41 373 13 40

Za nami uroczysta premiera spektaklu "Igraszki z diabłem"

2019-05-21 17:10

Dzieci i młodzież z grupy teatralnej przy parafii św. Wawrzyńca w Lipie, pod opieką księdza Tomasza Waśkiewicza przygotowali inscenizację komedii pt. „Igraszki z diabłem” czeskiego pisarza Jana Drdy. Uroczysta premiera sztuki odbyła się 18 maja w Lipie.

Treść komedii, łączącej realizm z fantastyką, wywodzi się z tradycji ludowej, zakorzenionej od wieków w kulturze słowiańskiej. Akcja toczy się w miejscach dobrze nam znanych z ludowych opowieści. Któż z nas nie słyszał o starym młynie, w którym straszy, o chatce pustelnika, i wreszcie o jaskini rozbójnika. Również postacie występujące w komedii funkcjonują od wieków w ludowej wyobraźni. Zostały jednak przez autora sztuki trochę uwspółcześnione, opromienione ciepłem i serdecznością, a przede wszystkim potraktowane humorystycznie. Mamy więc w komedii leniwego, ale poczciwego rozbójnika, który swój proceder traktuje dobrodusznie, gdyż swoje ofiary pozostawia przy życiu, a co najważniejsze czuje bojaźń Bożą i pozwala sprowadzić się na właściwą drogę życia. Mamy również postać Pustelnika, któremu wydaje się, że umartwienia ciała i izolacja od świata są właściwą drogą wiodącą do Boga. W gruncie rzeczy jest to człowiek pyszny, pełen nienawiści do ludzi, niepotrafiący zrozumieć cudzych błędów i słabości. Wiele urokliwego humoru wnoszą postacie królewny i jej służącej Kasi. Jak wszystkie dziewczęta pragną wyjść za mąż, a to pragnienie jest tak silne, ze zaprzedają swoje dusze diabłu. Nie jest to jednak zwykły diabeł, gdyż w kuszeniu posługuje się metodą psychologiczną, a swoje nowoczesne umiejętności wyniósł z Akademii Diabelskiej. Oglądając sztukę należy zwrócić uwagę na obraz Piekła. Przypomina ono do złudzenia organizację naszego ziemskiego życia, gdyż działają w nim zwalczające się stronnictwa polityczne, a ustrój piekielny ma charakter „kastowy”.

Wiodącym motywem sztuki jest walka dobra ze złem o duszę człowieka. Nosicielami zła są diabły, zaś dobra – aniołowie. Ci ostatni są pogodnymi, pełni radości życia, rozumiejący ludzkie potrzeby i słabości. Pośredniczą między Bogiem a ludźmi, spełniają życzenia, dają szansę poprawy.

Główny bohater sztuki Marcin Kabat – to żołnierz – weteran, który w swoim życiu kieruje się sumieniem, poczciwością, dobrem bliźniego i wielką odwagą moralną. Ma on też swoje ludzkie słabości, ale ma też tyle odwagi, by pójść do Piekła i uratować od potępienia dziewczęce dusze. Ten bohater popełnia błędy, ale czuje potrzebę ich naprawienia i dlatego sympatia widzów jest po jego stronie.

Chociaż „Igraszki z diabłem” są komedią, to jednak z tego utworu płynie uniwersalne przesłaniemoralne: „jeżeli człowiek ma ukształtowany właściwie system wartości, skierowany na świadczeniedobra, to może pokonać wszelkie zło”.

Sobotnią premierę spektaklu w Lipie obejrzało kilkaset osób. Wśród uczestników znaleźli się między innymi: radomski biskup pomocniczy Piotr Turzyński, Wójt Gminy Ruda Maleniecka – Leszek Kuca oraz Burmistrz Drzewicy – Janusz Reszelewski.

Spektakl wszystkim bardzo się podobał o czym świadczyły gromkie brawa na koniec.

 

Dziękujemy aktorom i wszystkim przygotowującym spektakl za wspaniałe widowisko!

 

Powrót do poprzedniej