Kontakt z pracownikiem
Infolinia: 41 373 13 40

Specyfikę każdego regionu tworzą nie tylko dobra kultury materialnej, urzekająca przyroda, ale nade wszystko ludzie z ich mentalnością i osiągnięciami. Gmina Ruda Maleniecka może się poszczycić obecnością jednostek, które odznaczyły się na polu kultury i zasłużyły na miano jej twórców.

Na terenie naszej gminy mieszkają: poetka ludowa Helena Kalecińska, malarka Agnieszka Rybicka - Nalewczyńska oraz malarz Henryk Bogacki. Wnoszą oni swój bezcenny wkład do skarbnicy kulturowej regionu.

Na terenie gminy podejmowane są liczne inicjatywy kulturalne. Wszystkie one sprzyjają promowaniu dziedzictwa oraz niepowtarzalnego dorobku duchowego i materialnego naszego regionu, wpływając zarazem na jego rozwój.

Animatorami działań o charakterze kulturalnym są przede wszystkim lokalne władze, które starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom mieszkańców gminy.

Niezwykle prestiżowym przedsięwzięciem kulturalnym zakrojonym na szeroką skalę jest Festiwal Technologiczno - Turystyczny "Kuźnice Koneckie". To impreza cykliczna o zasięgu regionalnym odbywająca się raz w roku w miesiącu lipcu na terenie Zabytkowego Zakładu Walcowni i Gwoździarni w Maleńcu, organizowana z inicjatywy władz Starostwa Powiatowego w Końskich. Ma formę swoistego festynu turystycznego, którego celem jest popularyzowanie dziedzictwa kulturowego całej Ziemi Koneckiej, przybliżanie historii regionu oraz jego bogatych tradycji przemysłowych. Ta plenerowa impreza cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem nie tylko mieszkańców powiatu, ale także przyciąga turystów i gości z całego kraju. Stwarza znakomitą sposobność do bezpośredniego spotkania z lokalnymi artystami, twórcami rzemiosła artystycznego, animatorami kultury oraz rodzimym folklorem.

Inną inicjatywą o charakterze kulturalnym organizowaną przez lokalne władze w ramach promowania niepowtarzalności regionu jest Święto Hodowców Ryb i Wędkarzy - "Konecka Ryba". Odbywa się każdego roku jesienią w miejscowości Maleniec. Podstawowym celem przyświecającym organizatorom imprezy jest popularyzacja rybactwa stawowego i przybliżanie społeczności lokalnej dorobku hodowców i tradycji rybackich gminy. Stwarza możliwość spotkania się w szerokim gronie hodowców ryb z gminy i powiatu, a także spoza regionu, ogólnopolskich organizacji rybackich, a także zwykłych miłośników wędkarstwa.
Punktem kulminacyjnym imprezy jest wzbudzająca zawsze wiele pozytywnych emocji ceremonia ułaskawiania karpia.
Są też inicjatywy o wybitnie lokalnym zasięgu i charakterze.

Dożynki gminne to święto organizowane jako wotum dziękczynne za doroczne plony. Rozpoczyna je uroczysta msza święta z udziałem władz gminnych oraz powiatowych.
Z tej okazji jako wyraz wdzięczności za udane zbiory mieszkańcy poszczególnych wiosek przygotowują okazałe wieńce dożynkowe plecione z kłosów zbóż. Mniej oficjalna część uroczystości połączona jest ze śpiewami oraz występami artystycznymi.

Jedną z lokalnych imprez o charakterze kulturalno - rozrywkowym jest także organizowany w okresie letnim festyn rodzinny. Stanowi imprezę plenerową, otwartą oraz wybitnie rodzinną. Cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem mieszkańców. Szczególnie z atrakcyjnymi nagrodami tle.

Powrót do poprzedniej